System korzeniowy roślin młodych posadzonych do doniczek rozrasta się i tworzy przy ściankach doniczki zwartą warstwę. Te drobne korzenie, najpierw białe, stopniowo brązowieją, co wskazuje, że rośliny należy przesadzić. Najlepsza pora przesadzania jest wtedy, gdy korzonki białe tworzą rzadką siatkę i nie zwarły się w litą masę; stan ten sprawdza się przez wybicie rośliny z doniczki. Doniczki do przesadzania powinny być przygotowane według zasad jak do sadzenia. Przy przesadzaniu doniczka musi być o numer większa od poprzedniej, tj. stara doniczka włożona do niej mieści się całkowicie, ale przylega do ścianek. Przebieg sadzenia jest następujący: otwór w dnie doniczki należy zakryć skorupką, wyjmując starą ze spodu bryły korzeniowej, następnie sypie się nieco piasku i ziemi. Przed przesadzeniem roślin nie należy podlewać, aby łatwo było można wyjmować je z doniczek. Wyjęcie rośliny z doniczki jest proste. Trzymając doniczkę vr lewej ręce odwraca się ją dnem do góry i przytrzymując roślinę palcami wytrząsa się ją uderzając górną krawędzią o brzeg stołu. Często też bryła wysuwa się łatwo po odwróceniu doniczki i lekkim jej potrząśnięciu w kierunku asekurującej lewej dłoni. Z wyjętej bryły korzeniowej usuwa się starą ziemię w górnej części, po czym wkłada do przygotowanej doniczki, obsypuje ziemią, wypełniając szczelinę wokół bryły i ugniata cienkim kołkiem. Po dosypaniu nowej partii ziemi ugniata się ją kciukami uderzając kilkakrotnie dnem o stół. Po należytym wciśnięciu ziemi jej powierzchnia górna powinna być, jak przy sadzeniu, ok. 1,5 cm niżej od krawędzi doniczki. Rośliny po przesadzeniu przenosi się na parapet lub do inspektu, obficie podlewa, zrasza, a w razie potrzeby cieniuje. Zasadą jest, aby po przesadzeniu rośliny przebywały w wyższej temperaturze do czasu przyjęcia. Najlepszą porą przesadzania jest wiosna (marzec, kwiecień). Przesadzanie roślin odbywa się w różnym wieku i zależy przy tym od siły wzrostu. Rośliny młode przesadza się najpierw w odstępach paro- tygodniowych, później raz na kilka miesięcy, okazy starsze co 2-3 lat. Rośliny starsze (palmy, draceny, pandanusy) przesadza się do kubłów. Zasady przesadzania są podobne jak przy roślinach małych z tym, że wobec dużych rozmiarów i ciężaru roślin, przesadza je zwykle dwóch ludzi w sposób następujący: kubełek z rośliną trzeba pochylić i przez lekkie poruszenie jej ruchem wahadłowym, pomagając sobie przy tym prętem przy oporze, wydobywa się bryłę korzeniową. Po usunięciu starej ziemi i uszkodzonych korzeni należy wstawić roślinę do nowego kubła z przygotowanym w postaci skorup i piasku drenażem i przykrywa warstwą ziemi. Wokół wstawionej bryły sypie się ziemię, ugniatając ją stopniowo prostym prętem. Po dokładnym wypełnieniu szczelin na obwodzie bryły dosypuje się ziemię od góry i ugniata, zwłaszcza na brzegach. Powierzchnia ziemi w kuble powinna być o kilka centymetrów niżej jego krawędzi. Po przesadzeniu należy roślinę obficie podlać i trzymać w ciepłym pomieszczeniu.
About The Author
Related Posts
Wnętrze
- Pranie tapicerki samochodowej: Twój kompleksowy przewodnik do skutecznego czyszczenia w domu
- Architekt godny polecenia, czy znasz?
- Meble ogrodowe z technorattanu – odkryj ekskluzywny komfort i trwałość w każdej przestrzeni
- Salon z jadalnią: dwie funkcje, jedno pomieszczenie – ekskluzywne, designerskie stoły do jadalni
- Wysokość szafek kuchennych: Tajemnice ergonomii i estetyki w Twojej kuchni
Ostatnie wpisy
Poczta kwiatowa, kwiaciarnia Włocławek
Archiwa
- wrzesień 2024
- sierpień 2024
- marzec 2024
- styczeń 2024
- grudzień 2023
- październik 2023
- wrzesień 2023
- sierpień 2023
- lipiec 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- marzec 2023
- październik 2022
- lipiec 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- październik 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- marzec 2021
- październik 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- kwiecień 2019
- marzec 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- luty 2017
Polecamy:
Casablanca Chopina
Porady wnętrzarskie
- Podrodzaj HaploxylonPinus cembra — Sosna limba. Pochodzi z Europy, występuje w Alpach i Karpatach, w Polsce rośnie w Tatrach. Wysokość 10-i-15 …
- Autorstwo nazwW pracach naukowych i podręcznikach za łacińską nazwą gatunkową jest wymieniane nazwisko autora, zwykle w skrócie. Stawianie nazwiska autora obok …
- Sekcja CasictaŚwierki o igłach czworokątnych (P. pungens) lub spłaszczonych (P. sitchensis). Szyszki o łuskach cienkich, zwykle postrzępionych. Picea pungens — Świerk …
- NachyłekCoreopsis uerticillata — Nachyłek okółkowy. Pochodzi z Ameryki Północnej. Wysokość 40-60 cm. Łodygi pojedyncze, dość sztywne. Liście lancetowate, u dołu …
- Uprawa roślin ozdobnych pod szkłemWiele roślin dekoracyjnych oraz użytkowych pochodzi z okolic cieplejszych, toteż do ich uprawy są konieczne specjalne urządzenia, chroniące przed zimnem, …
- Uszczykiwanie pędów i zabezpieczenie różUszczykiwanie pędów róż. Gdy okulizowana róża wypuszcza z założonego oczka nie rozgałęziające się pędy, wierzchołek tego pędu należy skrócić uszczykując …
- KalceolariaOryginalne rośliny, wyróżniające się kwiatami, najczęściej o barwie żółtej, o koronie dwuwargowej — wargach woreczkowatych, przy czym dolna warga rozdęta, …
Najnowsze komentarze