Czym właściwie jest płyta szalunkowa? To popularny materiał budowlany, który klasyfikowany jest jako materiał drewnopochodny. Płyta szalunkowa, czy też inaczej sklejka szalunkowa, może powstawać z różnego gatunku drewna. Do jej cech charakterystycznych należą przede wszystkim duża elastyczność, odporność na zginanie oraz wytrzymałość. Sklejki takie z powodzeniem mogą służyć przez wiele lat, co bardzo chętnie wykorzystywane jest w nowoczesnym budownictwie.
Płyta taka powstaje poprzez sklejenie ze sobą kilku cienkich płatów drewna, czyli fornirów. Na rynku znajdziemy różne grubości płyt szalunkowych, które będą się różnić między innymi ilością warstw. Sklejenie tych materiałów ma miejsce w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia, a jako spoiwo wykorzystywany jest klej lub żywica syntetyczna. Tak powstały materiał jest bardzo wytrzymały i świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, dlatego spotkamy go na każdej budowie lub przy większości prac remontowych i wykończeniowych.
Gdzie wykorzystać płytę szalunkową?
Jak sama nazwa wskazuje, takie płyty wykorzystywane są przede wszystkim do tworzenia szalunków. Szalunki to nic innego jak formy, do których następnie wlewany jest beton. W ten sposób można dokładnie określić kształt i wymiary betonowego elementu oraz dopilnować, by prace poszły zgodnie z naszymi założeniami. Ponadto sklejka szalunkowa może być wykorzystywana również jako materiał do budowy platform rusztowań, czy też do tworzenia różnych elementów konstrukcyjnych, na przykład w budownictwie szkieletowym.
Płytę szalunkową używa się również do wykańczania wnętrz lub jako okładzinę ścienną. Atuty takiej płyty doceniane są również przez producentów dekoracji, czy też opakowań drewnianych. Płyta taka jest bardzo prosta w obróbce, dlatego z powodzeniem może być również wykorzystywana do domowego majsterkowania. Oczywiście należy również do jednych z głównych wyborów profesjonalnych firm, które na co dzień zajmują się budownictwem lub wykończeniem wnętrz.
Najnowsze komentarze